اندیکاتور کانال کالا ( Commodity Channel Index ) چیست؟

Webp.net resizeimage 2

شاخص کانال کالا (CCI) چیست؟

اندیکاتور کانال کالا (CCI) توسعه یافته توسط دونالد لامبرت، نوسانگر مبتنی بر حرکت است که برای کمک به تعیین زمان دستیابی به یک وسیله نقلیه سرمایه گذاری به شرایطی که بیش از حد خریداری شده و یا بیش از حد فروخته می شود، کمک می کند. همچنین برای ارزیابی جهت و قیمت روند استفاده می شود. این اطلاعات به معامله گران این امکان را می دهد تا تعیین کنند که آیا می خواهند وارد معاملاتی شوند یا از آن خارج شوند، از انجام تجارت خودداری کنند یا به موقعیت موجود اضافه کنند. از این طریق می توان از شاخص برای ارائه سیگنال های تجاری در هنگام عملکرد به روشی خاص استفاده کرد.

مورد های اصلی

CCI تفاوت بین قیمت فعلی و قیمت متوسط ​​تاریخی را اندازه گیری می کند. هنگامی که CCI بالای صفر است، نشان می دهد که قیمت بالاتر از میانگین تاریخی است. هنگامی که CCI زیر صفر است، قیمت پایین تر از میانگین hsitoric است. برای مثال خواندن بالای 100 یا بالاتر نشان می دهد که قیمت بسیار بالاتر از میانگین تاریخی است و روند صعودی تا صعودی بوده است.

برای مثال خواندن پایین زیر100-، نشان می دهد که قیمت بسیار پایین تر از میانگین تاریخی است و روند نزولی شدید بوده است. رفتن از قرائت های منفی یا نزدیک به صفر به 100+ می تواند به عنوان یک سیگنال برای تماشای روند صعودی در حال ظهور استفاده شود. رفتن از قرائت مثبت یا تقریباً صفر به 100-  ممکن است نشان دهنده روند نزولی باشد.

CCI یک شاخص بی حد و مرز است به این معنی که می تواند به طور نامحدود بالاتر یا پایین برود. به همین دلیل ، سطح خرید و فروش بیش از حد و سبد به طور معمول برای هر دارایی منفرد با نگاه به سطوح شدید تاریخی CCI که در آن قیمت برگشت یافته است تعیین می شود.

نحوه محاسبه شاخص کانال کالا (CCI)

1-  تعیین کنید چه دوره ای CCI شما را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. از 20 معمولاً استفاده می شود. دوره های کمتری باعث می شود شاخص های بی ثبات تری داشته باشند ، در حالی که دوره های بیشتر باعث نرم تر شدن آن می شوند. برای این محاسبه ، 20 دوره را فرض خواهیم کرد. در صورت استفاده از عدد متفاوت ، محاسبه را تنظیم کنید.

2-  در یک صفحه گسترده ، دنباله بلند ، پایین ، نزدیک به مدت 20 دوره و محاسبه قیمت معمولی.

3-  پس از 20 دوره ، میانگین حرکت قیمت معمولی را با جمع کردن 20 قیمت معمولی آخر و تقسیم بر 20 محاسبه کنید.

4-  میانگین انحراف را با کم کردن میانگین متحرک از قیمت معمولی برای 20 دوره گذشته محاسبه کنید. مقادیر مطلق (نادیده گرفتن علائم) از این ارقام را جمع کنید و سپس بر 20 تقسیم کنید.

5-  جدیدترین قیمت معمولی ، میانگین متحرک و میانگین انحراف را در فرمول برای محاسبه خواندن CCI فعلی وارد کنید.

6-  این روند را با پایان یافتن هر دوره جدید تکرار کنید

شاخص کانال کالا (CCI) به شما چه می گوید؟

CCI در درجه اول برای ردیابی روندهای جدید ، تماشای سطح اضافه وزن و سبقت و مشاهده نقاط ضعف در روند هنگامی که این شاخص با قیمت متفاوت است ، مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که CCI از قلمرو منفی یا نزدیک به صفر به بالای 100 حرکت می کند ، این ممکن است نشان دهد که قیمت روند صعودی جدید را آغاز می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، معامله گران می توانند نرخ بازپرداخت قیمت و به دنبال آن افزایش قیمت و CCI را تماشا کنند تا فرصت خرید را اعلام کنند.

همین مفهوم در مورد روند نزولی نوظهور صدق می کند. هنگامی که این شاخص از قرائت مثبت یا نزدیک به صفر به زیر -100 می رود ، ممکن است روند نزولی شروع شود. این یک سیگنال برای خارج شدن از اشتیاق یا شروع فرصت های کوتاه مدت است .

از آنجا که شاخص بدون مرز است ، سطح اضافه و بیش از حد ثابت نیست. بنابراین ، معامله گران به خوانش های گذشته روی این شاخص نگاه می کنند تا بدانند از کجا معکوس شوند. برای یک سهام ، ممکن است نزدیک به +200 و -150 معکوس شود. کالای دیگر ممکن است در نزدیکی +325 و -350 معکوس شود. برای دیدن تعداد زیادی از نقاط معکوس قیمت و خواندن CCI در آن زمان ، روی نمودار بزرگنمایی کنید.

اختلافات نیز وجود دارد . این در حالی است که قیمت از یک طرف در حال حرکت است اما شاخص در حال حرکت است. اگر قیمت رو به افزایش باشد و CCI در حال کاهش است ، این می تواند ضعف در روند باشد. اگرچه واگرایی یک علامت تجاری ضعیف است ، زیرا می تواند مدت زیادی طول بکشد و همیشه منجر به بازگشت قیمت نمی شود ، می تواند خوب باشد که حداقل به معامله گر هشدار دهد که احتمال معکوس وجود دارد. به این ترتیب آنها می توانند سطح ضرر را متوقف کرده و یا معاملات جدید را در جهت روند قیمت متوقف کنند.

محدودیت های استفاده از فهرست کانال کالا (CCI)

در حالی که غالباً مورد استفاده قرار گرفته و شرایط غرقاب و غرق شده را مورد توجه قرار می دهد ، CCI از این نظر بسیار ذهنی است. این شاخص محدود نیست و به همین دلیل ممکن است سطوح پیش از خرید و فروش بیش از حد تأثیر کمی در آینده داشته باشد.

این شاخص نیز عقب تر است ، که به معنی این است که در زمان آن سیگنال ها ضعیف است. یک تجمع به 100 یا -100 برای نشان دادن روند جدید ممکن است خیلی دیر باشد ، زیرا قیمت آن به پایان رسیده و از قبل شروع به اصلاح کرده است. به چنین حوادثی شلاق گفته می شود . سیگنال توسط این نشانگر ارائه می شود اما پس از از بین رفتن این سیگنال ، قیمت دنبال نمی شود و پول در معامله از بین می رود. اگر مراقب نباشید ، شلاق ها اغلب می توانند رخ دهند. بنابراین ، بهترین شاخص در رابطه با تجزیه و تحلیل قیمت و سایر اشکال آنالیز فنی یا شاخص ها برای تأیید یا رد سیگنال های CCI استفاده می شود.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

آکو

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x