برنامه های کاربردی توزیع شده

برنامه های کابردی توزیع شده

برنامه های کاربردی توزیع شده

ظهور پلتفرم اتریوم در سال ۲۰۱۵، یک زیرساخت محاسبات مجازی برای اجرای برنامه های کاربردی توزیع شده در بلاکچین ارائه نمود. خروجی این فرم جدید برنامه نویسی، اپلیکیشن توزیع شده و یا به اختصار DAP نامیده می شود.  اتریوم اولین پلت فرم برای توسعه دهندگان برنامه های کاربردی توزیع شده بود.  این یک پلتفرم کلیدی، بنیادین و همه منظوره است که ماشین مجازی کامل تورینگ Turing محسوب می شود. به این معنی که می تواند هر نوع کد کامپیوتری را اجرا نماید.

اتریوم اولین و بزرگترین پلتفرم برای ساخت برنامه های کاربردی توزیع شده بود و هنوز پلت فرم های دیگر مانند Blockstack یا EOS وجود نداشتند. اینها همه زیرساخت هایی برای ساخت DAPها فراهم می کردند.   DAP یک برنامه کاربردی است که در یک شبکه توزیع شده اجرا شده، با مشارکت پروتکل‌های امنیتی مرتبط محافظت شده و عملیات انجام شده به صورت غیر متمرکز در سراسر شبکه گره ها را اجرا می کند.

DAP ها از کد منبع باز استفاده می کنند که به طور مستقل با داده ها و پرونده های رمزنگاری در بلاکچین ذخیره می شود. در سطح فنی، DAP  بسیار شبیه یک نرم افزار وب معمولی است، با این تفاوت که برنامه وب معمولی که کد بک-اند آن در یک سرور متمرکز اجرا می شود. یک DAP کد خود را در یک شبکه توزیع شده با شبکه همگام سازی می کند. یک DAP می تواند کد های فرانت-اند و رابط کاربری را در هر زبانی به درستی مانند یک برنامه معمولی اجرا نماید.

اغلب DAP ها مانند برنامه های رایج هستند و به زودی از آنها در دهه آتی استفاده خواهد شد حتی بدون اینکه کاربران متوجه شوند. مانند همه برنامه ها، DAP ها عملکرد خاصی را انجام می دهند. همانطور که میدانیم بیتکوین یک شبکه تبادل ارزش غیر متمرکز است که موسسات کاربرد غیرمتمرکز در مبادلات ارزش از آن بهره می گیرند. همچنان که فناوری زیرساختی آن پیشرفت می کند، بسیاری از برنامه های غیر متمرکز نیز شروع به ظهور می کنند.

برنامه های کاربردی توزیع شده 1

آشنایی با Steemit

در حال حاضر ما می توانیم بسیاری از DAP ها را در جایگزین با برنامه های فعلی کاربردی وب پایه و محبوب مشاهده کنیم. یکی از محبوب ترین DAP های موفق تا به امروز Steemit است. Steemit یک وب سایت وبلاگ نویسی و شبکه اجتماعی است که در بالای پایگاه داده بلاکچین بنا نهاده شده است. مفاهیم کلی در آن بسیار شبیه به سایر وب سایت های وبلاگ نویسی یا سایت های خبری اجتماعی مانند Reddit است، اما محتوای متن در بلاکچین ذخیره می شود.

این برنامه قادر است با استفاده از یک شبکه  بلاکچین، به نظرات و پستهای موثر و با ارزش کاربران خود، به صورت توکنهای امنیتی، پاداش بدهد. به این ترتیب، کاربران می توانند بازای برخی از نظرات و پشتهای خود پول دریافت نمایند. به همین ترتیب برای برنامه های موجود بازار مانند eBay و craigslist، ما OpenBazzar نسخه غیر متمرکز را داریم.

OpenBazzar

 OpenBazzar یک پروژه منبع باز است که یک پروتکل برای معاملات الکترونیکی را در یک بازار کاملا غیر متمرکز ایجاد می کند. از آنجا که این برنامه مردم را به طور مستقیم از طریق شبکه همتا به همتا به هم متصل می کند و بخاطر اینکه هیچ چیزی برای دانلود و استفاده از آن وجود ندارد و نیز برخلاف سایت هایی مثل eBay یا آمازون هیچ هزینه ای برای لیست کردن اقلام یا بازای فروش آنها از کاربران نمی‌گیرد، کاربران بسیاری را جذب نموده است. OpenBazzar  مثل eBay است، اما یک پروژه منبع باز است. هر کاربر به شبکه به طور مساوی کمک می کند و در ذخیره سازی داده های خصوصی خود و نمایش آنها اختیار کامل دارد.

برنامه های کاربردی توزیع شده 2

مثال دیگر Storj است که برنامه ذخیره سازی غیر متمرکز Cloud، مشابه Dropbox است. Storj برای ارائه سیستم ذخیره سازی امن، خصوصی و کارآمد خود متکی بر تکنولوژی بلاکچین و پروتکل های همتا به همتا است. این نرم افزار همچنین ارائه دهندگان ذخیره سازی (مثل دیتاسنترها) را برای اتصال به شبکه خود، تشویق می کند و آنها را به افرادی که به آن نیاز دارند، متصل می کند. هر فایل ذخیره شده توسط شما در نرم افزار تقسیم، رمزگذاری شده و در سراسر شبکه توزیع می گردد تا زمانی که شما آماده استفاده دوباره از آن باشید.

کلیدهای دسترسی به پایگاه داده با مالک باقی می ماند، یعنی داده ها توسط ارائه دهنده ابر متمرکز قابل دسترسی نیستند. نمونه های متعددی از DAP ها وجود دارد، اما مفاهیم کلی می توانند به هر موضوع مورد نیاز که مستلزم سوابق امن و منافع غیر تمرکز است، تعمیم داده شود.

بنر اینستاگرام در آکوچین

این برنامه های کاربردی توزیع شده به صورت اتوماتیک انجام می شود بدین معنی که می توانند با قیمت بسیار پایین یا حتی صفر کار کنند. به دلیل این مزیتها ها است که این فناوری ممکن است اقتصاد پلتفرم های موجود از قبیل Uber یا Airbnb را نابود نماید. البته این پلتفرم‌ها نیز ممکن است در نهایت به DAP تبدیل شوند و بدون نیاز به پلتفرم متمرکز به طور خودکار اجرا شوند.

مزایای استفاده از DAP های کاملا اتوماتیک و منبع باز، دارای تحمل خطای بسیار بالاتر و نیز قابلیت اطمینان و اعتماد بهتری نسبت به پدران متمرکز خود هستند. برنامه های غیر متمرکز به طور بالقوه نسل بعدی رایانه و شبکه را رقم می زنند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *