اینترنت ارزش در بلاکچین

اینترنت ارزش در بلاکچین

اینترنت ارزش

از آنجا که بلاکچین یک سیستم امن است، شبکه اعتماد را اغلب به عنوان یک پروتکل تبادل ارزش تعریف می کند. در این راستا، مردم اغلب می گویند همانطور که کلمه وب برای تبادل اطلاعات شناخته شده، بلاکچین هم برای مبادله اینترنت ارزش شناخته می شود. درست همانطور که انقلاب وب، با رونق تبادل اطلاعات درون جامعه، صنایع متمرکز و انحصار گرای اطلاعاتی را کمرنگ نمود، بلاکچین، هم همین کار را برای ضبط و تبادل تمام اشکال ارزش قابل اندازه گیری انجام می دهد. این ایده، ارزش نهفته در قلب بلاکچین است. اگر ارزشی در فرآیندی موجود نباشد، نیاز به اعتماد و نیاز به استفاده از بلاکچین نیز وجود ندارد.

چشم انداز اینترنت ارزش این است که هرجا ذره ای ارزش وجود دارد که می تواند جابجا شود، باید با سرعت و به صورت روان جریان پیدا کند. دقیقا مانند فایل‌های مالتی مدیا در وب امروزی.

در حالی که فایل‌های چندرسانه ای می تواند در سراسر جهان بدون هزینه و تقریبا بلافاصله جریان یابد، تراکنش‌ها که بسیار کم حجم تر هستند از یک کشور به دیگر بسیار گران و اغلب بسیار وقتگیر و غالبا بدون قابلیت اعتماد کامل صورت می گیرد. همچنین فرایند یاد شده شامل تعداد زیادی از طرفین ثالث و واسطه برای تأیید و پردازش معاملات با هزینه قابل توجه انجام می شود.

بلاکچین و اینترنت ارزش

این تصادفی نیست که اولین باری که از بلاکچین به صورت فزاینده استفاده شد برای تبادل ارزها بود؛ زیرا پول منبع فوری و آشکار ارزش در درون جامعه است. با این حال، برای درک صحیح ابعاد و پتانسیل های انقلابی این فناوری باید به خوبی درک کنیم که چگونه ارزش و روانی در تبادل آن می تواند تقریبا تمام جنبه های امور انسانی را تحت تاثیر قرار دهد.

در ادامه باید قدرت کنترل بر این مقوله درک شود. اینکه چگونه سنجش و تبادل ارزش کلیدهای قدرت و کنترل در جامعه هستند و اینکه این مقوله در ابتدایی ترین تمدن‌های بشری هم به همین سبک وجود داشته است. امروزه اینترنت ارزش تقریبا به هر چیزی اطلاق می شود که شمارش پذیر بوده و بوسیله نهادهای متمرکز قانونگذاری و شمارش می شود. از دولت ملی گرفته که ارز تبادلی خود را می سازد تا نقش هر فرد در سلسله مراتب کاری و حتی لباس‌های مارک داری که ما برای ارسال سیگنال به دیگران می پوشیم، نشانگر وضعیت اجتماعی و ارزش در جامعه است.

اینترنت ارزش 1

برای حرکت به سمت یک جامعه شبکه محور، باید نگرش از نهاد محوری به سمت فرد محوری شبکه ای شیفت پیدا کند. تکنولوژی بلاکچین عنصر کلیدی است که این فرایند را با ایجاد یک لجر مشترک که مردم می توانند در آن ارزش‌های خود را مالکیت کنند، فراهم می کند و بر این اساس ارزش در درون اقتصاد را از موسسات به سمت افراد در شبکه سوق می دهد.

در دنیای اتصال محدود، شفافیت محدود با داده های نامحدود، لزوم اعتماد وجود موسسات و نهادهای شخص ثالث اعتمادزا را واجب می کند. تا اینها مقدار منابع نامعتبر را تعیین و نیز شمارش و تنظیم منابع درون جامعه و اقتصاد را به عهده داشته باشند. در اینگونه شبکه ها ارزش عبارتست از همین نهادهای ثالث. اما در دنیای اتصال بینهایت همتا به همتا، دنیای شفاف شبکه های کم هزینه، قابل اعتماد و خودکار، اینترنت ارزش می تواند از طریق مذاکرات همتایان در داخل شبکه های غیرمتمرکز تعریف گردد. ظهور ارزهای دیجیتال یکی از نمونه های این موضوع است.

اینترنت ارزش و مهمترین ارزهای جهانی

چیز شگفت انگیزی بین مردم وجود دارد و آن اینکه مهم ترین ارزهای جهانی مانند دلار، ین و یورو که می توان هر چیزی را با آنها خرید، فقط قطعه ای کاغذ یا ورودی ها در یک حساب بانکی هستند. اعتقاد مردم بر این که اینها ارزش دارند و پذیرش آنها به عنوان وسیله ای برای مبادله ارزش است که این ارزها را ارزشمند می نماید. آنها را از همه به ارمغان می آورد و این همه آنچیزی است که برای ارزشمند بودن واقعا ضروری است.

ارزها و پول کمی شبیه به زبان‌های محاوره هستند که برای ارزش گرفتن در معرض مستقیم اثرات شبکه انسانی هستند. هر چه تعداد افرادی که بر یک زبان توافق کرده و آنرا درک می کنند بیشتر باشد، ارزش آن زبان هم به عنوان یک بستر ارتباطی بیشتر می شود. دلار، یورو و حتی بیتکوین هیچ ارزش ذاتی ای ندارند و همه آنها پروتکل های اجتماعی است و صرفا نشان دهنده راهی برای حمایت از جریان اینترنت ارزش بین افراد است.

در گذشته با توجه به سطح پایین اعتماد، نیاز به موسسات متمرکز مانند دولت ها و بانک ها برای به دست آوردن ارزش این شبکه مبادله وجود داشت. این الزام به منظور حمایت از ارزش، تنظیم آنها و حفظ ارزش، واجب بود و البته به آن سازمان ها قدرت زیادی داد. این یک جنبه حیاتی از تغییرات اینترنت و بلاکچین است.

اینترنت ارزش 2

بلاکچین ما را قادر می سازد تا اعتماد و اتوماسیون شبکه های مبادله ای را ایجاد کنیم که به طور قابل توجهی توانایی های مردم را برای مذاکره و تعریف ارزش از طریق مبادلات همگرا با همتایان مستقیم، تقویت می کند. بسته به آنچه که دیگران مایل به پرداخت آن برای یک تبادل خودکار شبکه همکار هستند، مردم می توانند ارزهای خود را با ارزش سایر ارزها تنظیم کنند.

چندارزشی

اما اینترنت ارزش، خیلی فراتر از مفهوم ارز است، زیرا ارزش، البته، مفهوم بسیار گسترده تر از صرفا دایره اقتصاد است. در صحبت کردن در مورد اینترنت ارزش مهم است در هنگام حرکت به سوی یک اقتصاد خدمت محور فرا صنعتی، در سطح اجتماعی این مفهوم را به رسمیت بشناسیم. آنچه که جامعه آن را ارزش می داند، در تعاملات اجتماعی و محیطی دائما در حال تغییر و نو شدن است و مدام به صورت ورودی به معادلات اقتصادی و اجتماعی وارد می شود.

مردم هر روز کمتر و کمتر از مفهوم تولید ناخالص داخلی GDP به عنوان تنها معیار ارزیابی عملکرد جامعه می پرسند و بیشتر و بیشتر به دنبال کیفیت زندگی واقعی هستند، آنها در طیف گسترده تری، به دنبال ارزش های فراتر از سود اقتصادی هستند.

بنر اینستاگرام در آکوچین

طی دهه های گذشته، با روند فزاینده ای از ردیابی و ظهور اشکال مختلف اینترنت ارزش، روبرو هستیم، انواع اوراق قرضه سبز، اوراق قرضه تامین اجتماعی، طرح های وفاداری شرکت‌ها، حسابداری کربنی یا چندین و چند شکل دیگر. که همگی وابسته به ارزش‌های اجتماعی و زیست محیطی هستند. اما تاراج و از دست رفتن سرمایه های اجتماعی و زیست محیطی که در عصر انقلاب صنعتی اتفاق افتاده است، باعث جلب توجه مردم و افزایش ارزش این سرمایه ها گردیده است.

دیگر GDP تنها معیار ارزیابی عملکرد کشورها نیست، توجه جامعه به سایر ارزشهای اجتماعی و زیست محیطی باعث شده این معیارها نیز در ترکیب با میزان تولید ناخالص ملی، میزان پیشرفت جوامع را بسنجند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *